تفاوت اصلی SAN & NAS در پروتکل های دسترسی به اطلاعات یا Access Protocols است.

 از NAS و SAN به عنوان راهکارهای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می شود و پروتکل هایی که برای NAS استفاده می شوند NFS و CIFS هستند که از آنها به عنوان File Level Protocols نام برده می شود. مدیریت فایل ها و کنترل های دسترسی در NAS برعهده سیستم عامل خود دستگاه NAS می باشد. NAS دستگاهي است كه از استانداردهاي شبكه مانند TCP/IP و  Ethernet نیز پشتيباني مي‌كند. اين قابليت را دارد كه فضاي ذخيره‌سازي را از راه دور و در شبكه به اشتراك بگذارد تا كامپيوترهاي ديگر از آن استفاده كنند. بر خلاف NAS در دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات SAN پروتکل های دسترسی بر اساس بلوک های اطلاعاتی یا Block Level Access ایجاد می شوند . از پروتکل های دسترسی مورد استفاده  که در SAN استفاده می شود می توان به iSCSI  و Fiber Channel اشاره کرد. با اندکی اغماض، ‌می‌توان گفت دستگاه‌هاي SAN تقريباً همان كارهاي دستگاه‌هاي NAS را اما در يك مقياس بزرگ‌تر و در شبكه‌هاي بسيار بزرگ سازماني يا تجاري و با اتصال به سرور انجام مي‌دهند. دستگاه‌هاي SAN در شبكه‌هاي بسيار بزرگ به كار گرفته مي‌شوند و بخشي از مجموعه سرورها خواهند بود. همچنين دستگاه‌هاي SAN فضاي ذخيره‌سازي بسيار بيشتري نسبت به NAS در شبكه ايجاد مي‌كنند. دستگاه هایی که با استفاده از ساختار Block Level به SAN دسترسی پیدا می کنند خودشان فایل ها و File System های خودشان را مدیریت می کنند. با وجود تمامی این تفاوت ها که بین   NAS و SAN وجود دارد آنها کاملا هم از همدیگر متمایز نیستند و در برخی اوقات شما می توانید از ترکیب چندین پروتکل و یکپارچه کردن دیسک ها در یک سیستم ، هم از مزایای SAN یا Block Level Access و هم از مزایای NAS یا File Level Access استفاده کنید. با اینکار در واقع بهینه ترین حالت ممکن استفاده از NAS و SAN را خواهید داشت.

تفاوت SAN با NAS
SAN Vs. NAS

 

این دو تکنولوژی شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند. به عنوان مثال :

       1.بهترین حالت یکپارچگی (Consolidation) را تأمین می‌کنند

       2.به محل ذخیره‌سازی داده‌ها مرکزیت می‌بخشند.

       3.دسترسی به فایل را در کارآمدترین حالت فراهم می‌سازند.

       4.قابلیت به اشتراک گذاشتن فضای ذخیره‌سازی میان چند میزبان

       5.حمایت از سیستم عامل‌های مختلف

       6.تفکیک محل ذخیره‌سازی از محل اجرای برنامه‌ها

هر دو سیستم می‌توانند با استفاده از RAID و اجزای یدکی، آمادگی و یکپارچگی داده‌ها را تضمین کنند. اما تفاوت این دو تکنولوژی اصولاً در نحوه اتصال آنها به شبکه است، NAS سیستمی که بین Application Server و File System می‌نشیند ، در حالی که SAN یک معماری است که بر روی سیستم فایلی و ابزارهای فیزیکی ذخیره‌سازی اعمال می‌شود. SAN در واقع خودش یک شبکه است، شبکه‌ای که تمام مخازن ذخیره‌سازی و سرورها را به هم متصل می‌کند.

بطور کلی هاردهای تحت شبکه یا همان Nas Storage  منحصرا به منظور ذخیره سازی حجم بزرگ اطلاعات و اشتراک گذاری آن از طریق LAN یا WAN مورد استفاده قرار می گیرد . کاربرد اصلی NAS اشتراک گذاری اطلاعات بین کامپیوترها، پشتیبان گرفتن از اطلاعات مهم و ذخیره آن و انتقال فایل‌های ویدئویی و صوتی به سیستم‌های چند رسانه ای است. بر خلاف یک هارددرایو اکسترنال NAS معمولاً مجهز به سیستم عامل تعبیه شدهٔ سبکی بوده و از یک حداقل سخت افزار نیز بهره می برد تا کاربر در هنگام کار با آن با مشکل مواجه نشود. 

SAN یک مجموعه از دستگاه ها می باشد که به خودی خود شبکه ای برای ذخیره سازی اطلاعات ایجاد می کنند. درحالیکه NAS ها فقط یک یا چندین هارد دیسک می باشند که با یک سیستم عامل ساده در شبکه قابل دسترس می باشند و هیچگونه پیچیدگی خاصی در آنها وجود ندارد.