در این مقاله قصد داریم به نکاتی راجع به پیکربندی اولیه سرور بپردازیم که طی آن به معرفی برخی ابزارها که مهمترین آن Intelligent Provisioning است

اشاره می شود. در صفحه مربوط به مرحله اول بوت شدن یک سرور اچ پی امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد که در ادامه به توضیحات آنها می پردازیم.

1-اگر کلید F9 را بزنیم وارد UEFI خواهیم شد که جایگزین BIOS های قدیمی است. در این قسمت می توان تنظیمات کلی سیستم را انجام داد.

2- اگر کلید F10 را بزنیم وارد Intelligent Provisioning می شویم که از مهمترین قسمت های سیستم است و برای نصب سیستم عامل و راه اندازی نیز استفاده می شود. ابزارهایی مانند SSA (برای تنظیم هارد دیسک ها و RAID) و Insight Diagnostic (برای تست کردن قطعات سیستم) و Active Health در آن قرار گرفته است.

3- اگر کلید F11 را بزنیم وارد Boot Menu می شویم.

4- در صورت فشردن کلید F12 می توانیم سرور را از روی شبکه بوت کنیم.

.

1600page-1-of-reboot-server
صفحه مربوط به مرحله اول بوت شدن یک سرور اچ پی

.

همانطور که در تصویر بالا می بینید، قسمت سمت راست پایین صفحه، مربع هایی وجود دارد که بعضی از آنها روشن و بعضی خاموش بوده و نشان دهنده قابلیت های موجود روی سرور است. برای فعال سازی مربع های خاموش معمولا نیاز به لایسنس داریم مانند iLO Advanced.

.

پیکربندی سرور به وسیله Intelligent Provisioning

همانطور که قبلآ توضیح داده شد برای پیکربندی سرور پس از بوت شدن با فشردن کلید F10 وارد Intelligent Provisioning می شویم. در شکل زیر صفحه ای که پس از فشردن کلید F10 باز می شود، نشان داده شده است. Intelligent Provisioning یک ابزار پیکربندی سرور است که استفاده از آن بسیار آسان بوده و پیکربندی سریع سرور را ارایه می دهد و به صورت پیش فرض در تمامی سرورهای پرولیانت اچ پی وجود دارد. با وارد شدن به Configure and Install می توان پیکربندی اولیه سرور را انجام داد و برای مدیریت سرور می توان وارد Perform Maintenance شد.

.

1
پیکربندی سرور بوسیله Intelligent Provisioning

.

توضیح گزینه Configure and Install در Intelligent Provisioning

بهترین روش نصب سیتم عامل استفاده از این روش است زیرا نرم افزارهای جانبی HP و درایور سخت افزار نیز همراه با سیستم عامل نصب می شود. نصب از طریق Configure and Install در 4 مرحله انجام می شود که شامل نصب سیستم عامل و تنظیمات اولیه است.

.

توضیح گزینه Perform Maintenance در Intelligent Provisioning

با وارد شدن به این گزینه، می توانید ابزارهای مختلفی را مشاهده کنید که در تصویر زیر نیز دیده می شود. ابزارهایی که مهمترین آن ACU و روی سرورهای G9 ابزار SSA است که از آنها برای تنظیم هارد دیسک ها استفاده می شود.

ابزار مهم دیگر، Insight Diagnostic است که برای گزارش گیری و تست سخت افزارها استفاده می شود و به وسیله آن می توان مطمئن شد که آیا اجزای سرور به درستی کار می کند و یا خیر.

ابزار مهم دیگر، Active Health است که از سرورهای G8 به بعد اضافه شده است.

.

1599intelligent-provisioning-setting
گزینه Perform Maintenance در Intelligent Provisioning

.

معرفی نرم افزار HP ACU برای پیکربندی هارد دیسک ها و نحوه انجام تنظیم ها

یکی از پر استفاده ترین نرم افزار مدیریت سرور نرم افزار ACU است که برای دسترسی به آن در سرورهای G8 و G9 می توان ابتدا وارد Intelligent Provisioning شد و سپس منو ACU را انتخاب کرد که به معنی Array Configuration Utility است.

پس از وارد شدن به این نرم افزار ابتدا در قسمت سمت چپ کنترلر را انتخاب می کنید و سپس از منو سمت راست ابتدا باید Array و پس از آن Logical  ساخته شود.

.

1614acu1
نرم افزار HP ACU برای پیکربندی هارد دیسک ها

.

در هنگام ساختن Logical می توانید تنظیم های مربوط به RAID را نیز انجام دهید. در شکل زیر نمونه logical ساختن نشان داده شده است. همچنین تمامی تنظیم ها را پس از انجام باید ذخیره کنید و سپس از برنامه خارج شوید.

.

1615acu2
ساختن Logical در نرم افزار HP ACU

.

بر روی سرورهای G7 و قدیمی تر ها این نرم افزار درون نرم افزار دیگری به نام Smart Start قرار دارد. همچنین بر روی سرورهای G9 از نرم افزار دیگری بنام SSA نیز استفاده می شود.