همانطور که از عنوان پیداست SAS مخفف کلمه Serial Attached SCSI می باشد . در واقع این تکنولوژی یک انقلاب در تبدیل کردن Parallel SCSI به یک رابط نقطه به نقطه

سریال یا point to point serial interface بود که مستقیما به دیسک درایوها متصل می شد. تکنولوژی SAS در مقایسه با SCSI های قدیمی ، از کارایی های بسیار بالاتری برخوردار است که از آن جمله می توان به امکان اتصال همزمان حداکثر 128 عدد دستگاه جانبی مختلف با سایزهای مختلف با کابل های کوتاه و بلند را نام برد. در حالت Full Duplex یا دو طرفه همزمان شما می توانید سرعتی تا 6 گیگابیت بر ثانیه را در این نوع تکنولوژی بدست بیاورید و علاوه بر این ها برعکس SCSI های قدیمی شما می توانید از دستگاه های SAS بصورت Hot Plug نیز استفاده کنید.

sas-f

SAS نسل جدیدی از پروتکل های ارتباطی است که جهت استفاده در وسایل انتقال اطلاعات سرعت بالا طراحی شده است. این پروتکل به جای روش موازی از روش ارتباط ترتیبی استفاده می کند. این روش در سیستم های سنتی SCSI ابداع شد اما هنوز برای ارتباط با SAS از دستورات SCSI استفاده می شود.

نسل جدید SCSI ها

 

دیگر هارد درایوهای SCSI دارای ساختار قدیمی نیستند و به مرور زمان خود را پیشرفت داده اند و امروزه شما با عنوان هارد درایوهای SAS براحتی می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید . خوب شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید که SAS های امروزی چندان از نسل گذشته خود چیزی به ارث نبرده اند و تغییراتی اساسی در آنها انجام شده است . تنهای چیزهایی که به ظاهر از نسل قبلی است دستگاه ها به جای مانده است واژه های سخت افزارهای مورد استفاده و همچنین تا حدودی شباهت های ظاهری می باشد.
SAS ها از یک Serial Bus یا باس ترتیبی استفاده می کنند و می توانند در صورت استفاده از دستگاه های Port Expander تا 65535 عدد دستگاه را پشتیبانی کنند . استفاده از Serial Bus ها در درایو های SAS نه تنها به این معنی است که تعداد بیشتری دستگاه می توانند به آن متصل شوند بلکه سرعت Throughput بیشتری را نیز فراهم می کند. یکی از مهمترین مشکلاتی که SCSI ها داشتند استفاده از Bus های موازی یا Parallel بود که باعث اشتراک گذاری پهنای باند موجود و در نتیجه کاهش سرعت می شد . در SAS هر یک از دستگاه ها بصورت مجزا یک ارتباط با SCSI Initiator و یا حتی خود کارت کنترلر برقرار می کنند. به همین دلیل هارد درایوهای SAS محدودیت پهنای باند اشتراکی را که عنوان کردیم را در خود ندارند . در واقع درایو های SAS معمولا سرعت هایی معادل 3 یا 6 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کنند.

sas

Initiator در هارد SAS

 

Initiator یکی از اجزا  است که امکان برقراری ارتباط با دستگاه های SCSI را ممکن می سازد. در خصوص دستگاه های SAS واژه Initiator در واقع ابزاری است که بصورت پیش فرض بر روی برد سیستم قرار گرفته است و یا اینکه بصورت Add-On به کارت کنترلر SAS متصل شده است . هدف یا Target در واقع دستگاهی است که Initiator با آن ارتباط برقرار می کند . یک Target از نظر محتوایی می تواند یک درایو SAS به تنهایی و یا یک مجموعه از دیسک ها بصورت Array یا RAID باشد . Service Delivery Subsystem یا سرویس دریافتی زیر سیستم ها به کابل هایی اشاره می کند که Initiator را به Target متصل می کنند. Expander هم در واقع یک تسهیم کننده یا Multi plexer است که می تواند چندین دستگاه SAS را به یک پورت متصل کند.

مزیت های SATA و SAS در ذخیره سازی

 

رابط های سریال یک پیشرفت قابل توجه نسبت به رابط های قدیمی موازی در تکنولوژی های ذخیره سازی و سیستم های اطلاعاتی ایجاد کردند. این پیشرفت ها شامل بالا رفتن کارایی ، مقیاس پذیری بهتر و همچنین قابل اعتماد بودن بیشتر بود . اینها مواردی هستند که در مقایسه با رابط ها و درگاه های ATA و SCSI پیشرفت قابل توجهی داشتند. دستگاه هایی که با SAS و SATA کار می کنند می توانند در محیطهایی فعالیت کنند که دستگاه های SCSI و ATA نمی توانستند فعالیت کنند.برای مثال شما می توانید در فعالیت های اصلی خود در سیستم های ذخیره سازی از هارد دیسک های SAS استفاده کنید و این در حالی باشد که همزمان از هارد دیسک های SATA به عنوان فعالیت های جانبی سیستم ذخیره سازی استفاده می کنید ، این قابلیت در ساختار ATA و SCSI قابل پیاده سازی نبود.