در مقاله قبلی که معرفی و بررسی تکنولوژی iLO در سرورهای اچ پی بود با تکنولوژی iLO آشنا شدیم.

با استفاده از قابلیت پیکربندی آنلاین اچ پی برای iLO یا HPONCFG برای سرورهای پرولیانت اچ پی و سیستم عامل های لینوکس و ویندوز، می توان iLO را بدون ریبوت کردن سیستم پیکربندی کرد. قابلیت HPONCFG به طور کلی می تواند روی تمامی سری ها و نسل های سرورهای پرولیانت اچ پی کار کند. این قابلیت دارای مزیت های بسیاری است که در ادامه به آن می پردازیم.

قابلیت پیکربندی آنلاین اچ پی برای iLO یا HPONCFG برای سرورهای پرولیانت اچ پی و سیستم عامل های لینوکس و ویندوز قابل استفاده است. می توان از این قابلیت برای پیکربندی iLO بدون ریبوت کردن سیستم بهره برد. در این مقاله بر نسخه ویندوزی این قابلیت تمرکز شده است. اگر از لینوکس استفاده می کنید، باید از نسخه لینوکسی HPONCFG استفاده نمایید. قابلیت HPONCFG می تواند روی iLO، iLO3 و iLO4 کار کند. پس به طور کلی می تواند روی تمامی سری ها و نسل های سرورهای پرولیانت اچ پی کار کند.

با استفاده از HPONCFG می توان iLO را تنظیم کرد، پسورد iLO را تغییر داد، تنظیمات شبکه ای iLO را پیکربندی کرد، حساب های کاربری کاربران iLO را تغییر داد، ارتباط iLO و اکتیودایرکتوری را برقرار کرد و بسیاری کارهای دیگر. می توانید HPONCFG را از صفحه دانلود درایورهای سرور اچ پی خود دانلود نمایید.

برای پیکربندی  iLO با استفاده ازHPONCFG  باید ادمین سیستم عامل سرور خود باشید. علاوه بر آن به درایور رابط مدیریتی iLO (iLO Management Interface Driver) نیز نیاز است و باید آن را دانلود و روی سرور نصب کرد. در صورتی که این درایور نصب نشود، HPONCFG پیغامی مبنی بر عدم نصب آن نمایش می دهد. می توانید درایور رابط مدیریتی iLO را از صفحه دانلود درایورهای سرور اچ پی خود دانلود نمایید.

از آنجایی که این ابزار اساسا در حالت Command Line استفاده می شود، در اینجا تنها به HPONCFG GUI یا HP Lights-Out Online Configuration Utility Graphical User Interface می پردازیم. این ابزار، اسکریپت های RIBCL XML را می شناسد و روی سرور شما اجرا می کند.

نکته مهم: قبل از نصب HPONCFG مطمین شوید که درایور رابط مدیریتی iLO را نصب کرده اید.

.

نحوه پیکربندی iLO

اکنون نحوه پیکربندی iLO با استفاده از این ابزار توانمند را شروع می کنیم:

1- به سایت HP.com رفته و HPONCFG را دانلود کنید.

.

1544hp-lights-out-online-configuration-utility2

.

2- سپس آن را روی سرور نصب نمایید. (C:\Program Files\HP\hponcfg folder)

3- حال بر گزینه Start و سپس System Tools کلیک کرده و HP Lights-On Online Configuration Utility را باز کنید.

HPONCFG به صورتی که در تصویر می بینید باز می شود.

.

1545open-hponcfg-from-windows3

.

4- برای پیکربندی iLO روی منوی Network کلیک کنید و Standard Network Setting را انتخاب نمایید. پنجره ای مطابق تصویر زیر باز می شود.

.

1546hponcfg4
HPONCFG

.

5- DHCP به صورت پیش فرض فعال است. برای اینکه بتوان IP استاتیک تعریف کرد، باید آن را در این پنجره غیرفعال کرد.

.

1547hp-lightsout-online-configuration-utility-for-windows5
HPONCFG

.

6- اکنون باید آدرس IP و Subnet Mask را انتخاب نمایید.

.

1548hp-ilo-configuration6
HPONCFG

.

7- به پایین اسکرول کنید و دکمه Apply را بزنید.

.

1549hp-lights-out-online-configuration-utility-hponcfg7
HPONCFG

.

8- وقتی تنظیمات iLO Network تغییر کرد، iLo راه اندازی دوباره (ریست) می شود.

9- پس از ریست شدن، IP آدرس جدید در تب Summery در صفحه HPONCNG قابل دیدن است.

.

1550hponcfg-ilo-ip8
HPONCFG

.

10- برای اینکه از سرور خود به iLO دسترسی یابید، پنجره مرورگر خود را باز کنید و IP آدرس iLO را وارد کنید. اکنون پنجره لاگین iLO در مرورگر شما نمایان می شود. با لاگین کردن می توانید استفاده از آن را آغاز کنید.

.

.hp_ilo4_login

.

نکته مهم: از HPONCFG می توان استفاده کرد تا iLO را ریست کرد. برای این کار روی تب Summery کلیک کرده و گزینه Reset iLO/Factory Default را انتخاب نمایید. با کلیک بر دکمه Reset که در این پنجره نمایان می شود، iLO سرور اچ پی شما ریست خواهد شد.