درایوهای اکسترنال را DAS نیز می‌نامند. DAS مخفف عبارت Direct-Attached Storage به معنی «فضای ذخیره‌سازی اتصال مستقیم» است.  

علت این نام‌گذاری نیز این است که آنها ، به طور مستقیم به میزبان (که می‌تواند یک رایانه، یک سرور یا یک پلیر باشد) متصل می‌شوند و تبدیل به یک فضای ذخیره‌سازی افزایشی (Extended) جدید در میزبان می شوند.

دو نوع هارد درایو اکسترنال وجود دارد:

  1. قابل‌حمل (Portable)
  2. رو‌میزی (Desktop)

نوع اول: هارد دیسک‌های اکسترنال قابل‌حمل (Portable External Drives)

به این نوع از هارد درایوهای اکسترنال، Laptop External Drive نیز می‌گویند. این نوع دستگاه‌ها بر اساس هارد دیسک‌های ۲.۵ اینچی داخلی لپ‌تاپ‌ها، HDDها و SSDها ساخته می‌شوند که عموماً کم‌حجم، کم‌وزن و به راحتی قابل‌حمل هستند.

DAS
Portable External Drives

هارددیسک های قابل‌حمل، غالبا از داریوهای یگانه (در مقابل درایوهای چندگانه) محسوب می‌شوند و اکثـر آن‌ها با Bus Power سـازگار هستند. درایوهای سازگار با باس پاور، از کابل دیتـــای خود، برای دریافت انرژی (برق) از میزبان استفاده کرده و شما را از به همراه داشتن کابل و آداپتور برای راه‌اندازی هارد درایو بی‌نیاز می‌نمایند.

درایوهای پرتابل، برای افرادی طراحی شده‌اند که بایـــد اطلاعات خود را همراه داشته باشند یا مناسب افرادی است که مجبور هستند، اطلاعات از رایانه‌ای به رایانه دیگر منتقل کنند.

توضیح: نوع دیگری از هارد درایوهای پرتابل وجــود دارند که thumbdrive نامیده می‌شوند. علاوه بر این به آن‌ها jump drive یا USB drive و به اختصار USB یا فلش می‌گویند. thumbdrive در‌واقع یک چیپ حافظـه فلش کوچک (مانند SSD) است، که به پورت USB متصل می‌شود. شما می‌توانید این نوع حافظه را مستقیماً به پورت USB میزبان متصل کرده و از آن استفاده کنید. این‌گونه در نظر بگیرید که thumbdriveها نوعی حافظه SSD استاندارد نشده هستند. thumbdriveها، به خاطر اندازه کوچک و قیمت پایین، بسیار پر طرفدار هستند و بعضی از آن‌ها ۱۲۸ گیگابایت ظرفیت دارند. به طور متداول حجم این نوع از حافظه‌های USB بین ۵۰۰ مگابایت تا ۱۶ گیگابایت است.

 

نوع دوم: هارد دیسک‌های اکسترنال رومیزی (Desktop External Drives)

 

DAS
Desktop External Drives

 

درایوهای اکسترنال رومیزی (Desktop External Drives) ، جزو هارد‌ دیسک‌های ۳.۵ اینچی هستند که فضاهای ذخیره‌سازی آن‌ها می‌تواند از درایوهای یگانه یا چندگانه باشند. درایوهای رومیزی، همواره به یک آداپتور برق جداگانه برای تامین انرژی، نیازمند هستند. چرا که هیچ کدام از پورت‌های جانبی (مثلاً باس پاور)، قادر نیستند انرژی کافی را برای این ابزارها فراهم کنند. به همین دلیل، این نوع درایوها معمولاً به صورت دائمی به یک میزبان متصل می‌شوند. جابه‌جایی این‌گونه هارد دیسک‌ها به خاطر وزن زیاد آن‌ها مشکل‌تر است.

به طور کلی، هارد دیسک‌های اکسترنال، از نظر راحتی و عملکرد، بهترین راه برای افزایش فضای ذخیره‌سازی محسوب می‌شوند. در حقیقت، درایوهای اکسترنال thunderbolt، حتی در مقایسه با فضاهای ذخیره‌سازی داخلی، سریع‌ترین فضاهای ذخیره‌سازی بازار محسوب می‌شوند. سرعت جابه‌جایی اطلاعات در درایوهای thunderbolt برابر با ۱۰ گیگابیت در ثانیه است که از سرعت هارد دیسک‌های SATA III با سرعت ۶ گیگابیت در ثانیه بیشتر می‌باشد.

درایوهای اکسترنال، تنوع زیادی دارند. این وسیله در شکل‌ها، اندازه‌ها و ظرفیت‌های متنوعی ساخته می‌شود. درایوهای اکسترنال، بهترین راه برای به همراه داشتن اطلاعات و پشتیبان‌گیری سریع از اطلاعات مهم محسوب می‌شوند.

مهمترین ضعف درایوهای اکسترنال، ناتوانی آن‌ها در به اشتراک‌گذاری فضای ذخیره‌سازی خود با رایانه‌ای به غیر از رایانه متصل به آن است. درایوهای قابل‌حمل نیز به خاطر احتمال آسیب پذیری به دلیل افتادن بر روی زمین، گم‌شدن و به سرقت رفتن، می‌توانند باعث از دست رفتن اطلاعات کاربر شوند.

با این تعاریف یک هارد که از مدل های SATA یا SCSI یا IDE استفاده میکند و به سیستم متصل شده است میتواند یک DAS را تشکیل دهد . همچنین مجموعه ای از هارددیسک ها که توسط یک کنترلر Internal و یا External به کامپیوتر وصل میشوند شکلی از DAS را به ما می دهد . اما باید بدانید که این Storage تنها در اختیار یک سیستم می باشد و در اختیار تمامی سیستم ها نیست.

از پروتوکول های ارتباطی که برای DAS استفاده می شود میتوان به SAS و SCSI و Fibre Channel اشاره کرد. یک سیستم DAS معمولا از یک حفره که برای جا دادن هارددیسک و یا همان Storage Device و حفره ای که برای جا دادن یک یا دو کنترلر می باشد تشکیل شده است و رابط بین سرور و DAS معمولا یک کارت HBA و یا SCSI است. در بعضی از مدل های گران قیمت با داشتن کنترلرهایی با چند خروجی می توان DAS را به چند سرور به صورت همزمان وصل کرد که این کار بیشتر برا Clustering مطلوب است. با این کار شما DAS را به یک SAN ارزان قیمت تبدیل کرده اید.

business-direct-attached-storage-das-network-diagram
Direct Attached Storage

از معایب دیگر DAS می توان به این نکته اشاره کرد که چون DAS مانند انباره ای از اطلاعات می باشد و به دلیل اینکه در سیستم های بزرگ با بکارگیری چند DAS منابع اطلاعاتی پخش می شوند لذا هزینه ی نگهداری اطلاعات و مدیریت آنها افزایش می یابد. نکته ی دیگر این است که برای به اشتراک گذاری اطلاعات باید از مکانیزم هایی مثل SMB/CIFS استفاده کرد که مختص ویندوز می باشد و یا از مکانیزم NFS که برای لینوکس می باشد استفاده کرد و با بکارگیری این مکانیزم ها مشکل SHARING حل می گردد . اما در کاربردها با سرعت بالا به علت بار زیاد نمی توان از DAS استفاده کرد. در برخی از ادارات و سازمان ها با توجه به کاربرد ، باید ازیک STORAGE مشترک استفاده کرد که DAS این امکان را ندارد و تنها به یک سیستم متصل است که باز معایب DAS محسوب می گردد و چنانچه سرور متصل به DAS دچار اختلال و مشکل شود ، دسترسی به اطلاات تا زمانی که DAS به سیستم دیگر متصل گردد امکان پذیر نخواهد بود.

DAS
Direct Attached Storage

شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که چرا سازمان ها و شرکت های بزرگ از SAN برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند و این نوع ساختار ذخیره سازی اطلاعات را به استفاده از DAS ترجیح می دهند ، پاسخ این سئوال بسیار ساده است.

دستگاه های SAN دارای انعطاف پذیری ، دسترسی پذیری و کارایی بسیار بالاتری نسبت به دستگاه های ذخیره سازی Direct Attached Storage یا DAS هستند و با توجه به اینکه دستگاه های SAN وابستگی دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات به سرورها را حذف می کنند و بصورت مجزا می توانند در شبکه ایفای نقش کنند طبیعی است که هر نرم افزاری بر روی هر سروری در شبکه می تواند به این منابع ذخیره سازی دسترسی پیدا کند و همین موضوع باعث بالا بردن کارایی هر چه بیشتر تجهیزات SAN در شبکه می شود. اگر قرار باشد به فضای ذخیره سازی فعلی خود هارد دیسکی اضافه کنید اینکار را صرفا بر روی دستگاه SAN انجام می دهید و براحتی منابع ذخیره سازی اطلاعات خود را افزایش می دهید . این امر خیلی می تواند در کاهش فضای مصرفی در اتاق سرور یا Data Center کاربردی باشد و در کنار آن هزینه های یک سازمان نیز کاهش پیدا می کند زیرا برای اضافه کردن هارد دیسک های بیشتر دیگر نیازی به اضافه کردن سرور جدید در شبکه نمی باشد. دستگاه های ذخیره سازی SAN Storage ، امروزه فقط از ارتباطات فیبر نوری برای انتقال اطلاعات بین سرورها و SAN استفاده می کنند و این بدین معناست که سرعت رد و بدل شدن اطلاعات در این میان بسیار سریعتر از دستگاه های DAS می باشد. امروزه ما این نوع ارتباطات فیبر نوری درون SAN را به Fibre Channel SAN Storage می شناسیم که البته پروتکل های دیگری هم وجود دارند اما این روش سریعترین روش و کارا ترین روش ارتباطی می باشد. با توجه به اینکه بر روی یک SAN Storage ارتباطات شبکه ای زیادی می توان برقرار کرد و سرورهای مختلف را حتی در فضاهای کاری دور به هم ارتباط داد این امر باعث بالا رفتن کارایی و دسترسی پذیری سرورها می شود که معمولا ساختارهای کلاسترینگ در شبکه های بزرگ را با استفاده از همین تجهیزات SAN انجام می دهیم. در نهایت جدا کردن فضای ذخیره سازی اطلاعات از روی سرورها و قرار دادن آن بر روی یک SAN Storage باعث بالا رفتن و بهینه تر شدن قدرت پردازشی CPU های موجود بر روی سرور خواهد شد. DAS ها خواه ناخواه کمی قدرت پردازشی را به خودشان اختصاص می دهند. در شکل زیر می توانید تفاوت بین SAN و DAS  و  NAS را به وضوح مشاهده کنید.

1689das-nas-san-diagram