SAN یا همان Storage Area Network شبکه ای از دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات را به چندین سرور متصل می سازد و داده ها بدون اینکه با سرورها تعامل برقرار کنند بین دستگاه های ذخیره سازی مختلف منتقل می شوند.

 چنین شبکه ای با سرعتی بسیار بالا می باشد که از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات که آن ها نیز به نوبه خود به سرورهای سخت افزاری یا مجازی متصل شده اند تشکیل شده است. ساختار ذخیره سازی اطلاعات در این نوع شبکه ها به صورت Block Level می باشد. همین موضوع باعث می شود که نرم افزارهای کاربردی که بر روی سرورهای شبکه وجود دارند به راحتی بتوانند از طریق شبکه به اطلاعات موجود در سیستم دسترسی پیدا کنند. دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات در بیشتر موارد از هارددیسک های سخت افزاری تشکیل شده اند که در کنار هم قرار گرفته اند و در قالب RAID در این شبکه کار می کنند.

در این تکنولوژی فضای hosting منحصر به یک سرور نیست و داده ها روی هارددیسک های سرور ، ذخیره نمی شوند. توسط SAN محل ذخیره سازی داده از سرور جدا می شود و در جایی که همه برنامه ها بتوانند به آن دسترسی داشته باشند قرار داده می شود . حتی می توان اطلاعات را ، از یک دستگاه ذخیره سازی به یک دستگاه ذخیره سازی دیگر ، بدون به کار گیری پردازنده ی سروری منتقل کرد. این سیستم ها با استفاده از پروتکل های سطح پایین اقدام به جا به جایی بلوک های دیسک می کنند که باعث می شود اگر در یک SAN درایوی دچار مشکل شد اطلاعات ذخیره شده در آن درایو از بین نرود. در SAN تمام منابع ذخیره سازی و سرورها به هم متصل هستند ، بنابراین برای برآورده شدن نیازهای ذخیره سازی سازمان های بزرگ کاملآ مناسب می باشد.

از منظر سیستم عامل ، سیستم SAN به گونه ای نمایش داده می شود که گویی روی سیستم کاربر نصب شده است. در SAN فضای ذخیره سازی داده ها ، متعلق به یک سرور خاص نیست و می توان گفت برای هر تعداد سرور قابل دسترسی می باشد. برای پیاده سازی یک SAN شما نیازمند چند قسمت اصلی می باشید : SAN Switch ، دستگاه های ذخیره سازی و یک سرور. همچنین شما برای متصل کردن دستگاه SAN با سرورها و ارتباط بین آن ها با نرم افزار مدیریتی SAN به کابل نیز نیازمند هستید. در بسیاری از موارد پیاده سازی SAN Storage ، یک SAN می تواند شامل سویچ ها ، دستگاه های ذخیره سازی و سرورهای مختلفی باشد. شاید در همین راستا ما نیاز به روتر و Bridge و حتی  Gateway نیز برای گسترش دادن شبکه  SAN و برقراری اتصال با نقاط دیگر Data Center را داشته باشیم.

به سخت افزاری که سرورها و ایستگاه های کاری را به دستگاه های موجود در SAN Storage  متصل می کند در اصطلاح FABRIC گفته می شود. با استفاده از SAN Fabric هر سروری می تواند به هر دستگاه ذخیره سازی SAN با استفاده از تکنولوژی سویچینگ متصل گردد. علاوه بر آن بسیاری از SANها ، از تکنولوژی Fiber Channel و یا پروتوکل های شبکه ی دیگر استفاده می کنند. این پروتکل ها موقعیت شبکه را از لحاظ جغرافیایی افزایش می دهند و به سازمان ها و شرکت ها این امکان را می دهند تا داده های خود را در مکان های مختلف ذخیره کنند(Remote Locations). اين تجهيزات خود با  Fiber يا كابل مسي به هم متصل مي شوند. هنگامي كه تجهيزات به هم متصل شدند، فضاي ذخيره سازي به صورت مجازي به بخش هايي با نام   LUN تقسيم مي شود كه براي هر سرور يکي از آنها نمايش داده مي شود و براي ذخيره سازي مورد استفاده قرار مي گيرد.

storage-area-networking-3
SAN-System

 شرکت های مختلفی در زمینه تولید تجهیزات ذخیره سازی SAN Storage فعالیت می کنند که از مهمترین آن ها شرکت HP می باشد. این تولید کنندگان برای خود استانداردهایی ایجاد کرده اند و از آن پیروی می کنند. از مهمترین استانداردهای مورد استفاده در SAN Storageها می توان به SNIA یا Storage Networking Industry Association و SMI-S یا Storage Management Initiative Specification و همچنین استاندادهای دیگر مشابه اشاره کرد. حتی در خصوص شیوه استفاده SAN Storageها ، از ارتباطات فیبر نوری نیز در قالب استانداردی مثل FCIA یا Fiber Channel Industry Association استفاده می شود. ارتباطات فیبر نوری یا Fiber Channel امروزه بیشترین استفاده را در تجهیزات SAN دارند، اما راه کارهای SAN فقط به فیبر نوری محدود نمی شود و استانداردهای دیگری مثل i-SCSI نیز وجود دارد که ارتباطات i-SCSI را فراهم می کند .حتی شما می توانید از FCOE  یا Fiber Channel over Ethernet نیز استفاده کنید.

hp-msa-2040-san-storage
HP-MSA-2040

 SAN می تواند از ایجاد ترافیک های استاندارد شبکه به عنوان یک عامل بازدارنده سرعت ، جلوگیری کند. SANهای مبتنی بر Fiber Channel ، با بهره گیری از مزایای کانال های I/O در یک شبکه جداگانه اختصاصی ، سرعت را بهبود و تآخیر را کمتر می کنند. 

حال به بررسی اجمالی SAN می پردازیم. با استفاده از این تکنولوژی ، سرعت خواندن و نوشتن به سرعت بالا می رود چون می توان از هارددیسک های اینترپرایز (Enterprise) به صورت RAID در ساختار آن استفاده نمود که باعث می شود استفاده از  SAN به صورت هر روز هفته و هر روز 24 ساعت امکان پذیر باشد. با استفاده از این نوع هارددیسک ها و با توجه به ساختار توپولوژی SAN ، در صورت خرابی یکی از درایوها ، بازگرداندن سریع اطلاعات از دست رفته ، امری سهل و امکان پذیر می شود. به دلیل حمایت از سیستم عامل های مختلف ، دسترسی داشتن هر یک از سرورها به داده های ذخیره شده ، بسیار ساده و مطمئن می باشد. شما با استفاده از این ساختار می توانید زمان بوت سرور خود را کاهش دهید ، زیرا این فرایند توسط درایوهای SAN انجام می گیرد. به دلیل اینکه در عملیات BACKUP گیری ، پردازنده های سرور هیچگونه پردازشی را انجام نمی دهند ، ما شاهد کارامدتر بودن عملیات BACKUP گیری و سرورها خواهیم بود. از دیگر مزایای این سیستم می توان به دارا بودن ویژگی Redundant (دو عدد کنترولر ، دو عدد پاور ، دو عدد کارت HBA)در بین تجهیزات آن اشاره کرد.

در آخر نتیجه گیری می شود که این سیستم راهکاری کاملآ مناسب جهت سامان دهی پایگاه داده ها در سازمان ها و دیتاسنترهای بزرگ می باشد. از طریق آن می توان به سرعت بالای نقل و انتقال داده با قابلیت اطمینان بالا دست یافت. امکان به کارگیری قابلیت Fault Tolerance بر روی ماشین های مجازی و سرویس دهی در فواصل طولانی توسط تکنولوژی Fiber Channel و دارا بودن امکان افزایش میزان فضای ذخیره سازی به صورت Online و تفکیک پذیر بودن ترافیک شبکه داخلی و ترافیک ارتباطی بین سرورها در شبکه ، تکنولوژی SAN را به انتخابی بدون اشکال برای اهداف ذخیره سازی و مدیریت داده ها تبدیل می کند.