هفته گذشته HPE اعلام کرد تا سال 2025 مصرف انرژی محصولات خود را تا 30 برابر بهبود می‌بخشد.

نه تنها کاهش مصرف انرژی و انتشار کربن در تمامی محصولات HPE از سرور گرفته تا دستگاه‌های شبکه کاهش خواهد یافت، بلکه هزینه عملیاتی مشتریان نیز کاهش می‌یابد. این شرکت می‌تواند با بهینه کردن آن، تاثیر خود و مشتریان خود بر محیط زیست را کمتر کند (این تاثیر مربوط به آب و کربن می‌شود).
از آنجاییکه رشد منابع محاسبات، رشدی تصاعدی است هزینه تامین انرژی و خنک کردن دیتاسنترها چالشی روزافزون برای اقتصاد سازمان‌ها به حساب می‌آید. مصرف برق در دیتاسنترهای ایالات متحده درمقایسه با دیگر نقاط جهان بسیار جالب توجه هستند. این دیتاسنترها در سال 2014 حدود 70 میلیارد کیلووات در ساعت مصرف داشته‌اند یعنی 2 درصد مصرف کل انرژی در کل ایالات متحده درحالیکه مصرف خانگی برابر 6.4 میلیون بوده است. از سال 2010 تا سال 2014 مصرف انرژی دیتاسنترها 4 درصد افزایش داشته، همچنین طی 5 سال گذشته نیز افزایش 24 درصدی را دارا بوده است.

.

2093energyefficiency-710x270
بهینه‌سازی مصرف انرژی در محصولات IT، مورد توجه تمامی تولیدکنندگان عرصه فناوری

.

تمامی تولیدکنندگان IT، در تلاشند تا مصرف انرژی در محصولاتشان را بهبود بخشند تا در نتیجه‌ی آن هزینه‌های انرژی نیز کاهش یابد. در ده سال گذشته، تولیدگنندگان عرصه فناوری، سیستم‌های خود را کم مصرف‌تر کرده‌اند. HPE در 5 سال گذشته توانسته تا 68 درصد مصرف انرژی در سرورها و انتشار کربن به ازای هر واحد را کاهش دهد که مهمترین محصول در این زمینه سرور کم مصرف Moonshot است که در آن از مولفه‌های کم‌مصرف مانند چیپ کم‌مصرف اینتل، AMD و ARM استفاده شده است.

.

2092energy-efficiency
بهینه‌سازی مصرف انرژی در محصولات اچ پی ای ، 30 برابر می‌شود.

.

انتظار می‌رود بهینه‌سازی مصرف انرژی که در سال گذشته حدود 2 درصد بوده است، تا سال 2019 به 11 درصد افزایش یابد؛ یعنی 40 تراوات انرژی و بیش از 30 میلیون تن تولید کربن ذخیره می‌شود.

در صورت تحقق این امر، هزینه مصرف انرژی برای مشتریان نیز تا 3.8 میلیارد دلار کاهش می‌یابد. اگر سرورهای قدیمی با سرورهای مدرن و بهینه شده جایگزین شوند، در طول 5 سال، 120 تراوات برق، 12 میلیارد دلار مصرف برق داخلی صرفه‌جویی می‌شود.