NAS که مخفف Network Attached Storage می باشد به بیان ساده یک سرور کوچک اختصاصی است که IP آدرس های مخصوص خودش را در یک شبکه ایجاد می کند. 

NAS ها اساسآ سرور هایی با قابلیت ذخیره سازی مناسب و مقرون به صرفه هستند که دارای طراحی کوچک می باشند و ریز پردازنده و یا حتی رم نیز دارند.NAS  ها نیاز به مانیتور ، صفحه کلید و موس ندارند و گاهی اوقات سیستم عامل مخصوص به خودشان را نیز همراه خود دارند .اکثر دستگاهای NAS می توانند سیستم عامل هایی نظیر ویندوز سرور و همچنین هر سیستم عامل سرور دیگری را پشتیبانی کنند.

از آنجایی که سیستم های NAS توانایی استفاده از پروتکل های TCP\IP را دارند، می توانند همانند یک سرور عمل کنند. دستگاه های NAS به صورت عمده بر روی مرورگر ها پیکر بندی می شوند و IP آدرس های مخصوص به خودشان را تحویل می دهند، در واقع دستگاه های NAS همانند سرور هستند ولی در ابعاد بسیار کوچکتر ( مینی سرور ).

خود دستگاه NAS یک وسیله پر سرعت، کارآمد، تک منظوره و اختصاصی است. این دستگاه طوری طراحی شده که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزار و نرم افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد که به مانند یک دستگاه Plug-and-play  می باشد. دستگاه NAS برای به کار گیری در شبکه هایی مناسب تر است که انواع مختلف سرور و کلاینت در آنها وجود دارند .

دستگاه های NAS موسوم به فایلر تمام توان پردازشی خود را صرفا روی خدمات ذخیره سازی فایل متمرکز می کنند. در واقع فایلر به عنوان یک وسیله ذخیره سازی، نقش یک فایل سرور اختصاصی را ایفا می کند. فایلر مستقیما به شبکه معمولا LAN متصل می شود تا دسترسی به داده ها را در سطح فایل فراهم سازد.

فایلر های NAS می توانند در هر جایی از شبکه مستقر شوند، بنابراین مدیر شبکه می تواند آنها را در نزدیکی محلی قرار دهد که نیاز به خدمات ذخیره سازی دارد. یکی از فواید اصلی استفاده از فایلر ، آزاد شدن سرورهای همه منظوره و گران قیمت سازمان از انجام عملیات مدیریت فایل است. سرورهای همه منظوره غالبا درگیر عملیاتی می شوند که پردازنده را زیاد به کار می گیرند و بنابراین نمی توانند به خوبی فایلر از عهده عملیات مدیریت فایل بر آیند.

تحلیلگران پیش بینی می کنند نیاز به ظرفیت ذخیره سازی طی سال آینده ده برابر نسبت به گذشته افزایش پیدا کند و به همین دلیل به مدیران IT استفاده از NAS را توصیه می کنند. برای هر سازمانی که در حال استفاده از فایل سرورهای همه منظوره هستند (یا قصد استفاده از آنها را دارند) بهترین راه حل این است که سیستم های NAS را جایگزین سرورهای خود بکنند.

حال ممکن است این سوال مطرح شود که خوب چرا از یک سرور استفاده نکنیم ؟ در جواب باید گفت که سیستم های NAS انعطاف پذیری فوق العاده ای را در یک کیس نسبتآ کوچک به شما تحویل می دهند و هزینه تمام شده آن نسبت به یک سیستم سرور بسیار کمتر می شود. اکثر سیستم های NAS به صورت پیش فرض دارای پیکر بندی RAID هستند و همچنین قابلیت ارتقا سخت افزاری بخش حافظه آنها نیز وجود دارند، سیستم های NAS بسته به حافظه آنها دارای قیمت های متفاوتی هستند و همچنین رنج فضای ذخیره سازی داخلی این مینی سرور ها از 2 گیگابایت تا 50 ترابایت متغیر است.

سیستم های NAS در ابتدا برای کارهای کوچک ( مانند مدرسه ها و … ) در حوزه IT طراحی شده بودند . سیستم های NAS به عنوان یک Local Drive در شبکه عمل می کنند.

سیستم های NAS تنها برای کارهایی اداری طراحی نشده اند و در خانه هم می توان از آنها استفاده کرد، اما باید ابتدا شرایط را در نظر بگیرید که آیا واقعآ سیستم NAS برای خانه لازم است یا خیر، به عنوان مثال اگر شما در خانه ی خود 5 تا کامپیوتر و یا بیشتر دارید، پس تهیه سیستم NAS انتخاب معقولی به نظر می رسد.

NETWORK ATTACHED STORAGE

سیستم های NAS می توانند با یکدیگر ترکیب شوند و ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را در اختیار کاربر قرار دهند

موارد استفاده از سیستم های NAS بی نهایت هستند، به عنوان مثال یکی دیگر از فوائد سیستم های NAS این است که کاربر می تواند تمامی اطلاعات خود نظیر فایل ها، عکس ها و … را در سیستم NAS ذخیره کند و سپس از هر کامپیوتری که در آن محل قرار دارد به صورت مستقیم به اطلاعات ذخیره شده در سیستم NAS دسترسی پیدا کند. از آنجایی که سیستم های NAS علاوه بر اتصال به وسیله کابل می توانند به صورت وایرلس (Wireless) با سیستم های دیگر ارتباط بر قرار کنند، کاربر می تواند با استفاده از اسمارت فون (Smart Phone) ، تبلت ، لپ تاپ و یا هر وسیله ی دیگری که دارای Wi-Fi باشد نیز به اطلاعات سیستم NAS دسترسی پیدا کند.

NAS یک وسیله شبکه محور است و عموما به خاطر یکسان سازی محل ذخیره سازی داده های کاربران ، در شبکه LAN مورد استفاده قرار می گیرد. NAS  یک راه حل مناسب ذخیره سازی است که دسترسی سریع و مستقیم کاربران به سیستم فایلی را فراهم می سازد. استفاده از NAS مشکل معطلی هایی را بر طرف می سازد که غالبا کاربران برای دسترسی به فایل های موجود در سرورهای همه منظوره با آن مواجه هستند.

NAS  ضمن تامین امنیت ، تمام خدمات فایلی و ذخیره سازی را از طریق پروتکل های استاندارد شبکه ای فراهم می سازد. TCP/IP برای انتقال داده ها،  Ethernet و Giga Ethernet برای دسترسی میانی و CIFS ، HTTP  و NFS برای دسترسی به فایل از راه دور. علاوه بر این ، با NAS می توان به طور همزمان به کاربران یونیکس و ویندوز سرویس داد و اطلاعات را بین معماری های متفاوت به اشتراک گذاشت . NAS به کمک گیگابایت اترنت (Giga Ethernet) به کارایی بالا و تاخیر کوتاه دست یافته و هزاران کاربر را از طریق تنها یک اینترفیس سرویس می دهد. بسیاری از سیستم های NAS دارای چند اینترفیس هستند و می توانند همزمان به چند شبکه متصل شوند. با رشد شبکه و نیاز بیشتر به سرعت بالا، NAS  بهترین انتخاب برای پاسخگویی به برنامه هایی خواهد شد که به کارایی بالایی احتیاج دارند.

شرکت های رو به توسعه یا شرکت هایی که در پی ادغام با شرکت های دیگر هستند، بدون شک با وضعیت ناهمگن بودن محیط ها و سیستم عامل ها مواجه خواهند شد. در چنین شرایطی، سیستم   NAS می تواند پاسخگوی این مشکل باشد، چرا که توانایی کار با دو سیستم اصلی NFS و CIFS را دارد. یکی از توانایی های غیر قابل انکار NAS حمایت آن از این پروتکل ها و قابلیت به اشتراک گذاری داده ها بین پلتفرم های مختلف است. با توجه به این که روز به روز استفاده شرکت ها از فایل های حجیم در برنامه ها (نظیر فایل های صوتی-تصویری) بیشتر می شود ، این ویژگی NAS اهمیت بیشتری پیدا می کند.

شما برای بهبود زیر ساخت های موجود با اضافه کردن NAS  به شبکه، دانش و مهارت مدیریتی خود را بالاتر برده و به ارتقا شبکه کمک می کنید. به کار بستن NAS در هر جایی از شبکه که نیاز به آن احساس می شود امکان پذیر است . NAS را می توان با ابزارهای مدیریتی بزرگ تری چون Microsoft Management Consol ،  Tivoli و HP OpenView نیز تلفیق کرد.